301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
30 Ekim 2019 - Çarşamba 15:35
 
KARDELEN DERGİSİ, "DÜNYA BİZİM" SİTESİNDE
KÜLTÜR-SANAT Haberi


Dünya Bizim sitesinde (www.dunyabizim.com) Kardelen'in 101.sayısı ile ilgili bir değerlendirme yazısına yer verdi.

Mustafa Uçurum tarafından kaleme alınan değerlendirmede şu ifadelere yer verildi:

Kardelen’de Doğu ve Batı var

101. sayısına ulaştı Kardelen dergisi. “Birinin eksiği öbüründe gizli iki dünya doğu ve batı” konusunu işliyor dergi. Önemli yazılar var bu konu ile ilgili. Kardelen dergisi ele aldığı konuların hakkını veriyor. Derinlemesine tahlil yazıları çıkıyor karşımıza. Bu bir dergi için artı bir değer. 100. sayısını geride bırakan bir dergi için elbette yüz akı olacak çalışmalar bunlar.

Dosya konusu ile ilgili yazılardan altını çizdiğim satırları paylaşacağım.

“Herhangi bir Batı şehrinin, çok yükselen resmini çekin, göreceksiniz şehir, çöplük gibi görünecek. Sanki karton kutular atılmış bir çöplük… Neden? Teslisin ve maddede başarılı olma kibrinin mahsulü de onun için. Bir de tevhidin kurduğu şehre bakın: Yeşillikler içinde büyük kubbe ve etrafında küçük kubbeler…”

Ali Erdal

“Ey Batı! Maddeye hakim olabilmek için insanlığı buhrandan buhrana sömürüden sömürüye, zulümden zulüme sürükledin durdun da insanlığı huzur ve selametten mahrum bıraktın. Yetiştirdiğin tüm kadrolar idealleştirdiğin tüm ideoloji ve fikirler bencil nesiller üretti ve materyalizme ve aslında iblise ram oldu.

Ey Doğu! Manaya hakim olma iddiasıyla öyle girift ve öyle faydasız ve sadece ferdî ilimlere gark oldun ki maddeye hakim olamayışınla birlikte sen de sadece bencil fert kurtuluşuna ve dolayısıyla materyalizmaya ve aslında iblise ram oldun.”

Muhsin Hamdi Alkış

“Doğu ve batı düşünme biçimleri, ameliye yöntem açısından birbirini tamamlayan tarzlar… Biri toprağa çukur açmak demekse, öbürü çukuru doldurmak… Biri çivi çakmak, öbürü çiviyi yerinden sökmek, sonrasında açmak, doldurmak veya çakmak, sökmek üzerine şehirler kuran, kitap satırları, mısralar kuran tonlamalar… Ama batının niyetini şekillendiren ölçü ‘ben’ iken, doğuda bu ölçü beni ‘biz’de yok etmek, anlamında çerçevelenmiş ve insanoğlu ancak öylece mesafe almıştır…”

Sinan Ayhan

“Özellikle Endülüs dönemi ile Batı’nın Doğu’dan nasıl beslendiğini ve iki medeniyet arasındaki farkın ne kadar büyük olduğunu gördükten sonra 19. yüzyıl ve sonrasında bu kez Batı’nın Doğu medeniyeti topraklarında birçok ülkeyi sömürge yapacak hale geldiğini görmek şaşırtıcı olduğu kadar bizim için azap verici bir durum.”

Yavuz Sert

15 Temmuz’un ardından

M. Nihat Malkoç, Kardelen’de bir 15 Temmuz yazısı ile yer alıyor. Önemli tespitlerin yer aldığı bir yazı bu. Darbe girişiminin analizi yapılırken aynı zamanda buna sebep olan zihniyetin darbe yapacak duruma gelene kadar izlediği kirli yol anlatılıyor yazıda.

“Hürriyet için gül çağında bir gül bahçesine girercesine kara toprağa giren onurlu bir milletin mirasçıları 15 Temmuz’da yine kendisine yakışanı yaptı. Dizginlerini kıran küheylanlar gibi şahlandı dünyaya kahramanlığın ne demek olduğunu öğreten bu şanlı millet. Nehirleri gazi, dağları kahraman olan gül kokulu memleketime barut kokuları sinse de şehitlerin yarasından yayılan rayihalar o necis barut kokularını bastırdı. Gülistan oldu her yer.”

“Kışı Bekleyen Çocuk”

Hızır İrfan Önder, “Kışı Bekleyen Çocuk” isimli yazısı ile yer alıyor dergide. Anılar defterinden düşen cümlelerini okuyoruz Önder’in. Bir çocuğun kalbinden mevsimler dile geliyor. Genelde çocuklar yazları severken neden Önder’in kışı beklediğinin sırrı da Kardelen dergisinde okuyucularını bekliyor.

“Daha çocukken yalnız kalmanın nasıl bir duygu olduğunu bilir misiniz? Anne de var, baba da var. Fakat öksüz ve yetim gibi yaşamak! Bu durum çocuklarda bir duygusal sarsıntı yaratır. İşte ben bu duygusal sarsıntıları yaşayan çocuklardan yalnızca biriydim.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KARDELEN, DERGİSİ,, "DÜNYA, BİZİM", SİTESİNDE,
Yorumlar
KARDELEN DERGİSİ
Haber Yazılımı