301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Ağustos 2017 - Cuma 15:01
 
Gölpazarı'nda Karabuğday Hasadına Başlandı
Karabuğday, Kadın Çiftçiler İçin Yeni Bir Kazanç Kapısı Oldu
Haberi


Gölpazarı'na bağlı Kurşunlu, Beşevler ve Bolatlı köylerinde ekimi yapılan karabuğdayın hasadına başlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ankara Üniversitesi (AÜ) Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKÇAM), Karabuğday Yetiştiricileri ve Sağlıklı Yaşam Derneği (KARSADER) ve Türk Traktör desteğiyle Gölpazarı ilçesinin Kurşunlu, Beşevler ve Bolatlı Köylerinde ekimi yapılan karabuğdayın hasadına başlandı.

Yapılan ilk hasat sebebiyle düzenlenen törende konuşan Karsader Yönetim Kurulu Başkanı ve Proje Koordinatörü Yasemin Sürmeli yaptığı açıklamada 4 yıl önce karabuğday üretiminin ülkede yaygınlaşması ve kadın çiftçilerin gelir düzeylerinin artırılması amacıyla bu projeye başladıklarını ve şu anda ilk hasadı almanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Bölgenin karabuğday üretimi için bir merkez olabileceğini vurgulayan Sürmeli süreç içerisinde sahadan elde ettikleri veriler ile oluşturulan raporlar üzerinde çalışacaklarını ve projenin verimliliğini arttırmak için gerekli düzenlemeleri yapacaklarını belirtti.

Greçka olarak da bilinen karabuğday, daha çok kurak ve serin iklimlerde yetişiyor. Lifli bir bitki olan karabuğday içerisinde barındırdığı potasyum ve kalsiyum oranlarıyla da oldukça faydalı. Gluten içermemesi sebebiyle çölyak hastalarının da aradığı bir besin olan karabuğday, tansiyonu düşürdüğü ve kolestrole de iyi geldiği biliniyor.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Gölpazarı'nda, Karabuğday, Hasadına, Başlandı,
Yorumlar
KARDELEN DERGİSİ
Haber Yazılımı