301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
08 Ağustos 2017 - Salı 10:27
 
BİR OSMANLI YADİGARI: MEDİNE TREN GARI
KÜLTÜR-SANAT Haberi


Osmanlı Devleti’nin kuruluş toprakları olan Bilecik’te, Sultan II. Abdülhamid Han tarafından Medine’de yaptırılan Medine Tren Garı’nın izlerini taşıyan Bilecik Belediyesi Şehirlerarası Otobüs Terminali tamamlanarak hizmete açıldı. 

 

II.Abdülhamit Han'ın büyük önem verdiği ve çeşitli eserler kazandırdığı Bilecik'te, Ulu Hakan tarafından yaptırılan kutsal topraklardaki tren garından esinlenerek bir projeye imza atılmış olması biz Bilecikli hemşehrilerini sevindirdi. 

 

Bu vesile ile gelin Medine Tren İstasyonunu daha yakından tanıyalım.

 

MEDİNE TREN İSTASYONU

 

2 Mayıs 1900 tarihinde Sultan 2.Abdülhamit uzun yıllar hayal ettiği "Hicaz Demiryolu" projesini hayata geçireceğini ilan etti. İleride Bağdat hattı ile birleşecek demiryolu Şam’dan başlayıp Medine, Mekke ve Cidde’ye ardından Yemen daha sonra orta Arabistan üzerinden Basra’ya ulaşacaktı. Sultan Abdülhamit’in proje ile ilgili fikrini açıklaması Batı’da alay konusu olurken bütün İslam aleminde sevinç ve coşku ile karşılandı. Çünkü söz konusu olan yol bir inanç yoluydu. Hicaz Demiryolu projesi Sultan II. Abdülhamid'in en büyük hayali idi. Kutsal topraklara giden hacıların, çöl yollarında aylarca süren yolculuklarının kolaylaşması ve hacıların daha güvenli bir şekilde hacca gidip gelebilmesi amacıyla yapılmıştı.

 

Bu proje diğer demiryollarının aksine yalnız öz kaynaklar ile gerçekleştirilecekti. Aynı zamanda İslam aleminden gelen bağışlar da kabul edilecekti. Tahmini maliyeti 4 milyon Osmanlı altın lirası olan projenin yarıya yakın miktarı bağışlardan karşılanmıştı. Medine’ye kadar olan bölümü 1900 km.yi bulacak olan Hicaz Demiryolu inşaatı 1 Eylül 1900 tarihinde Şam’da yapılan törenle başladı.

 

Bu inşaatın yapımında çoğunluğu Osmanlı tebaasından 43 mühendis ile birlikte 7500 den fazla Osmanlı askeri görev almış, Medain-i Salih’den başlayarak Medine’ye kadar olan bölümde ise tamamen Müslüman mühendis, teknisyen ve işçiler çalışmıştır. Hicaz demiryolu emperyalist güçlerin tüm engelleme çabalarına karşın son istasyonun yapımı ile birlikte Medine’ye kadar tamamlanmış ve 1 Eylül 1908 tarihinde işletmeye açılmıştır. Haziran 1916 tarihine kadar süren dokuz yıllık ömrüne rağmen Hicaz Demiryolu sağladığı kolay ulaşım sayesinde bölgenin kültürel ve ekonomik kalkınmasında önemli rol oynamıştır. Ayrıca bu proje birçok mühendis ve teknisyenin ilk tecrübe ve yetişme yeri olmuştur. Burada bilgi ve tecrübe sahibi olanlar daha sonraları Türkiye Cumhuriyeti demiryollarının yapılmasına büyük katkı sağlamıştır.

 

II. Abdülhamid Han, demiryolu hattı mukaddes belde Medine’ye ulaşınca, Rasûlullah’ın rûhaniyeti gürültüden rahatsız olmasın diye raylara keçe döşenmesini istemiştir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BİR, OSMANLI, YADİGARI:, MEDİNE, TREN, GARI,
Yorumlar
KARDELEN DERGİSİ
Haber Yazılımı